Genealógia és a családfakutatás
Genealógia "Származástan" a történelem egyik segédtudománya.Genealógia része a családfakutatás, mellyel 11 éve foglalkozom.A családfakutatás nem a számítógép mögött ülve vezet sikerhez.Levéltári kutatás ,temetőkben sírhelyek felkutatása,írott és nyomtatott anyagok felderítése és még sok más kutatási forma a siker titka. A családtörténeti kutatások anyagát elsősorban családfákon vagy jegyzékekben foglaljuk gyüjteménybe.Alkalmazási területei az orvostudományban és azon is belül pl egy-egy örökletesbetegség felkutatása vagy helytörténeti, birtoktörténeti kutatásában valamint családegyesítésben játszhat nagy szerepet. A családokat 8-10 generációra visszamenőleg felkutatni nem egyszerű dolog.A legtöbb hiteles dokumentumot az egyházi keresztlevelekben ,születési feljegyzésekben és halotti kivonatokban lehet megtalálni. A mélyreható munkát nehezíti az a tény ,hogy a tridenti zsinat csak (1545-1564)közötti időszakban rendelte el ezen iratok vezetését az egyház számára.Magyarországon az 1650-es évektől található írásos anyag az egyház anyakönyvi vagy házassági feljegyzéseiben.A gazdag és nagy múltú családoknak volt csak lehetőségük saját családtörténet vezetésére. Az utóbb említett családoknak akár az 1400-1500-as évekből is fenn maradhatott családtörténeti feljegyzés. Ferenc József uralkodásának ideje alatt rendelte el a polgári anyakönyi kivonatok vezetését 1894-ben és így 1895-től megjelentek a polgári kivonatok is az egyházi mellett. Fontos megjegyeznem ha valaki elszánja magát a családja múltjának felkutatására akár önmaga vagy más segítségét veszi igénybe,hogy nem mindig csak a jóval ill. számára kellemes dolgokkal fog szembesülni.Időigényes dolog a családfakutatás és akár több évig is eltarthat. Nagyon lényeges a jó kiindulási pontok összegyűjtése pl. szülők,nagyszülők anyakönyvi,házassági ,halotti kivonatai vagy pontos dátumok.
CSaládfakutatás részletei
Kezdjük az első lépésekkel.Nagyon fontos keresnünk egy számunkra megfelelő segédprogramot melyben rögzíthetjük adatainkat.
A számunkra megfelelő alatt értem én ,hogy milyen operációs rendszert használunk.Windows,Mac vagy Linux?
Felsorolok néhány segédprogramot segítségnek.
-
1. MyHeritage az egyik legismertebb Windows alatt futó program.
2. My Family Tree szintén Windows alatt használható program.
3. Agelong Tree Windows és Mac operációs rendszerek támogatják.
4. Ahnenblatt Windows alatt használható program.
5. Brother's Keeper Windows-os program.
6. Famiy Tree Maker Mac vagy Windows szükséges a futtatásához.
7. GenoPro2020 Windows szükséges hozzá.
8. Gramps Windows és Linux alatt futtatható program.
-
Miután megtaláltuk a megfelelő segédprogramot összegyűjthetjük írásos és szóbeli forrásainkat.
Ismét egy felsorolás.
-
a. Anyakönyvi Kivonat.
b. Házassági Anyakönyvi Kivonat.
c. Halotti Anyakönyvi Kivonat.
d. Katonai Igazolvány.
e. Szolgálati (Cseléd) Könyv.
f. Hadifogságot igazoló irat.
g. Emigrálást igazoló okirat.
g. Hajójegyek Stb.
-
A következő részben kitérek az írások során a nyelvi nehézségekre.
A felelhető régi egyházi iratok többsége latin nyelven íródott, de található orosz és görög nyelven is.Az egyik legnehezebb az iratok olvashatósága ennek több oka van de erre nem térek ki.
Érdekesség hogy egy-egy időszakon belűl 2-3 nyelven is íródhatott.Az 1895 utáni polgári okiratokat magyarul,németül,románul,olaszul,franciául vagy angolul olvashatjuk.
Nem térek ki az ázsiai,afrikai iratok nyelvezetére.
Mutatok példát egy egyházi okiratban a kezdés magyarul ,majd a folytatása oroszul íródott.
Köszönet a felhasznált képek egy részéért a Family Search-nek
-
1.képen jól látható az irat bal felső fejléc része magyarul utána a többi oroszul íródott.
-
A forrásanyagokat több módon tudjuk megtalálni.Interneten több millió irathoz juthatunk a megfelelő weboldal segítségével.Ilyen weboldalak pl.:My Heritage, https://www.myheritage.hu , FamilySearch, https://www.familysearch.org/hu/ , Magyar Nemzeti Levéltár, https://mnl.gov.hu/mnl/ol/csaladtorteneti_kutatas ,Főegyházmegyei Levéltárak , https://www.egriersekileveltar.hu/ stb. Regisztráció szükséges a weboldalak használatához.Anyakönyvek kutathatóságára vonatkozó jogszabályi háttér ismeretével érdemes kezdeni.A forrásanyagokat védik a jogszabályok pl. kegyeleti jog stb.Miután megtettük az említett lépéseket és elsajátítottunk néhány jogi ismeretet el is kezdhetjük a kutatást.Általában érdemes figyelembe venni azt a tényt,hogy a kutatott személy a történelmi területek mely részén élt .A mai megyék területei nem azonosak a múltszázadban fellelhető vármegyék területeivel.Az alapvető probléma már az ország , a város ,falu hovatartozásakor kezdődik.Több esetben egy keresztelés nem a születés helyén történt ,hanem a közeli nagyobb település kápolnájában vagy templomában. FONTOS! A családfakutatás eredményeit érdemes visszaellenőrizni ,mert akár több hónapos munkánk veszhet kárba egy téves út miatt ! Erre a tapasztalt kutatóknak meg van a megfelelő technikájuk.Nem térek ki a visszaellenőrzés módjaira ,mert ez sok magyarázatot és ismeretet igényel.Házasságkötés időpontjának kutatásakor tudnunk kell azt is,hogy egyházi esküvő vagy csak polgári esküvő volt. Egyházi temetésben vagy csak polgári temetésben részesült az elhunyt , keresett személy.Több érdekes vagy fontos információt tudhatunk meg a különböző feljegyzésekből.Halotti Anyakönyvi Kivonatból megtudhatjuk akár az elhunyt hozzátartozónk elhalálozásának okát. Pl. háborúban hősihalált halt vagy esetleg tragikus baleset érte.Házassági Anyakönyvi Kivonatokból megtudhatjuk a házasultak életkorát,az akkori lakhelyét,a tanúk nevét ,lakhelyét és a házasságkötés helyszínét.
2.képen látható egyszerűsített példa a Gramps program alkalmazására.(Diagram nézet)